Let op: Loterij Lotisico betaalt niet meer uit (+ oplossing)
7 January 2018 - 17:09
De Nederlandse loterij Lotisico betaalt sinds vorig jaar niet meer uit, ontdekte consumentenprogramma Radar. Wat kun je doen aan dat probleem?

Het consumentenprogramma Radar Radio van AvroTros liet gisteren boze deelnemers van de loterij Lotisico aan het woord. Wat blijkt: prijswinnaars van Lotisico worden sinds medio 2017 helemaal niet meer uitbetaald. Ook is de telefoon van Lotisico afgesloten en mail sturen heeft geen zin. Want je krijgt geen antwoord.
Niet zo mooi. En jammer genoeg geen goede reclame voor andere Nederlandse loterijen die wel betrouwbaar zijn.
Wat kun je nu doen, als je meespeelt met Lotisico? Dat vertelt de Loterijman je zo. Eerst maar eens de vraag beantwoorden:
Wat is Lotisico?
De Loterijman moest even goed in zijn geheugen graven toen hij het nieuws hoorde. Lotisico, wat is dat ook alweer voor een loterij? Lijkt het, gezien de naam, op de Lotto? Nee, de loterij toont qua spel de meeste overeenkomsten met de Staatsloterij.
De complete naam van de loterij luidt: Lotisico, de Eerste Nederlandse Maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen. Ja, dat is nog eens wat anders dan Raffld. Het bedrijf werd in 1902 opgericht. Het is daarmee de oudste particuliere loterij van Nederland.
Aan het begin van deze eeuw zette zakenman Johannes Gerard Haighton Lotisico op als een heuse schaduwloterij. De trekkingen en de prijzen werden gebaseerd op die van de Staatsloterij. Omdat de trekkingsprocedure van de Staatsloterij veranderde, moest Lotisico later zelf trekkingen gaan organiseren.
Lotisico verkocht een ‘poliscontract met kansnummer’ bij wijze van lot en een ‘premie’ als inleg. Een polis die meteen werd afgerekend kostte 150 gulden. Een aardig groot bedrag in die tijd. Daarom was het ook mogelijk om een polis op afbetaling te kopen, vanaf Fl.1,10 in de maand.
Het (grote) voordeel in vergelijking met andere loterijen was dat de deelnemers van Lotisico hun inzet niet kwijtraakten. De loterij garandeerde elke deelnemer een totaal prijzengeld van 10.000 gulden, het ‘verzekerd kapitaal’. Rente op het uitstaande kapitaal zorgde voor de dekking van het risico (het uitkeren van prijzengeld).
De beleggingen van het Lotisico-kapitaal waren vanaf de beginjaren al zo succesvol, dat het bedrijf de oprichter een vermogen opleverde. Haighton werd multimiljonair.
Op de – heel – lange termijn werden of worden de spelers van Lotisico geen miljonair, maar wel ontvangen ze allemaal in de loop der tijd prijzengeld dat opgeteld exact Fl.10.000,- bedraagt. Maar dat kan even duren. Want er waren en zijn maar drie trekkingen per jaar. En anno 2018, lijken er ineens helemaal geen trekkingen meer te zijn.
Waarom zijn er geen trekkingen meer?
De vraag is nu uiteraard: waarom zijn er ineens geen trekkingen meer? Lars Westhoff, advocaat bij Vissers Advocatuur, zegt in de uitzending van Radar Radio:
'Iemand die geen gehoor geeft en zijn toezeggingen niet nakomt, doorgaans wijst dat erop dat iemand dan zijn verplichtingen niet kan nakomen, geen middelen heeft.’
De loterij heeft dus misschien helemaal geen geld meer in kas. Fraai.
Want de hoogste prijs die je drie keer per jaar kunt winnen is Fl.4246,40. Omgerekend €1926,93. De laagste prijs bedraagt 29 eurocent. Olé.
Wat kun je doen als je een een lot van Lotisico hebt?
Heb je een lot van Lotisico, dan heb je dat lot hoogstwaarschijnlijk geërfd van je ouders of van je grootouders. Of je er nog veel geld aan verdient, is de vraag. Hoeveel geldprijzen zij er al op het lot gevallen en eerder uitgekeerd? Hoe dichter dat totale bedrag bij Fl10.000,- ligt, hoe minder je nog zal verdienen. En al de te winnen geldprijzen moet je ook nog eens omrekenen naar euro’s.
Geen vetpot, geen jackpot.
Maar: geld is geld. Dus als je gewonnen bedragen alsnog wilt innen, moet je je melden bij Lotisico. Hoor je vervolgens niets, wat heel waarschijnlijk is, dan zou je je normaal gesproken tot de Nederlandse Kansspelautoriteit (Ksa) kunnen wenden. Maar de Ksa zegt:
‘De Wet op de kansspelen (Wok) is het juridisch kader waarin de Kansspelautoriteit opereert. In artikel 44 staat dat de Wok niet geldt voor loterijen van vóór 1905. Formeel kan de Kansspelautoriteit dus niets doen, omdat Lotisico in 1902 werd opgericht.
De Kansspelautoriteit begrijpt dat dat onbevredigend is voor polishouders, maar zonder wettelijke basis kan zij niet handelen.’
Gelukkig weet Radar en dus de Loterijman een andere oplossing.
Je kunt als polishouder van Lotisico bij de rechtbank een verzoek indienen om het gokbedrijf failliet te laten verklaren. Lukt dat, dan gaat een curator de financiële boedel afhandelen. Misschien schiet er dan voor jou, als schuldeiser, nog wat cash over. Advocaat Westhoff:
‘Voor een faillissementsaanvraag moet je wel een vordering hebben op het bedrijf en je moet de aanvraag samen met nog minstens één andere gedupeerde indienen.’
Maar voordat je zo'n verzoek indient, moet je eerst als gedupeerde Lotisico officieel in gebreke stellen. Dus het bedrijf eerst nog een kans geven om te betalen. Dat doe je door middel van een brief.
Gebruik voor de adressering van de brief het laatst bekende adres van het bedrijf. Advocaat Westhoff van Vissers Advocatuur heeft voor het gemak gratis een standaardbrief opgesteld, die je kunt sturen naar de huidige ceo van de loterij, William Haighton.
De Loterijman zegt: veel succes!